24.01.2023

Kullanılmış Yemeklik Yağlar Biyodizel Sanayi Derneği ve Pril İş Birliğinde Toplanıyor

Biyodizel Sanayi Derneği ve Pril iş birliği ile geçtiğimiz ekim ayında  “Atık Yağlar Dönüşür Gelecek Dönüşür” projesi hayata geçirildi. Türkiye’nin 8 ilinde 200’e yakın muhtarlıkta başlayan proje ile kullanılmış yemeklik yağ toplama noktalarının yaygınlaştırılması ve toplama miktarlarının arttırılması hedefleniyor.

Türkiye’de her yıl ortalama 35.000 ton kullanılmış yemeklik yağ toplanarak biyodizele dönüştürülmesi sağlanıyor. Kullanılmış yemeklik yağların dönüşümü, başta su kaynakları olmak üzere tüm ekolojik dengenin korunması açısından da büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalar Türkiye’de 100 kişiden 90’ının kızartma yaptıktan sonra oluşan atık yağlarını lavaboya döktüğünü ortaya koyuyor.  Ülkemizde yıllık ortalama 150.000 ton kullanılmış yemeklik yağ oluştuğu tahmin ediliyor.

Biyodizel Sanayi Derneği ve Pril iş birliğinde başlatılan proje ile  60.000 Litre bitkisel atık yağın dönüştürülmesi, böylece 1 milyondan fazla kişinin ihtiyacı olan suyun korunmasına katkı sağlanması bekleniyor.  Projenin tüm Türkiye çapındaki muhtarlıklarda yaygınlaştırılması amaçlanıyor.  “Atık Yağlar Dönüşür Gelecek Dönüşür” projesi kapsamında en yakın toplama noktasını öğrenmek için 0850 240 03 33 numaralı telefondan ya da atıkyagidonustur.com internet sitesinden bilgi alınabilir.